Ferie tuż, tuż, a my w Szkole z Klasą 2.0 właśnie zastanawiamy się, co by tu fajnego wymyślić, żeby uczniowie się nie zanudzili, zbyt intensywnie odpoczywając… Zadawanie prac domowych uważamy za pomysł nie do przyjęcia – ferie to czas zasłużonego luzu i relaksu. Proponujemy za to kilka rzeczy, które mogą się młodym ludziom spodobać. Zachęcamy, byście dołożyli do tej listy swoje pomysły – wypróbowane przez lata albo zupełnie nowe. Możecie wydrukować tę listę i wywiesić na szkolnej gazetce albo wysłać swoim uczniom mailem, dopasowując do ich wieku.

 1. Ugotuj coś samodzielnie
  Wybierz ciekawą, ale nie bardzo skomplikowaną potrawę, najlepiej taką, której nigdy nie jadłeś albo z takiej części świata, którą chciałbyś odwiedzić. Znajdź przepis: zapytaj babcię albo poszukaj w sieci. Zachęć do gotowania rodzeństwo, dziadka albo koleżanki z bloku… Urządźcie potem wspólny posiłek – zaproście nowych mieszkańców Waszego bloku albo starych znajomych. Umiejętność gotowania (i odwaga zapraszania) naprawdę niezwykle się przydaje w życiu.
 2. Zrób coś własnymi rękami
  Napraw taboret, sklej ramkę na zdjęcia, pomaluj skrzynkę na drewno, wkręć haczyk na szczotkę do zamiatania, uszczelnij okno, napraw budkę dla ptaków, sfilcuj stare wełniane swetry i uszyj z nich torbę albo getry, znajdź w piwnicy albo na strychu jakąś staroć i przerób ją na tackę, stolik albo lampę… Jak się dobrze rozejrzeć, jest wokół mnóstwo rzeczy, które warto naprawić i odnowić. Nie wiadomo, czy zostaniesz zapalonym majsterkowiczem/czką, ale umieć coś zrobić własnymi rękami – rzecz bezcenna.
 3. Poczytaj o czymś kompletnie ci obcym 
  To może być artykuł naukowy o fizyce kwantowej, informacje polityczne z drugiego końca świata, historia zespołu muzycznego, którego słuchają Twoi rodzice, atlas ptaków, a nawet ulotka z opakowania po witaminie C albo D. Staraj się jak najwięcej zrozumieć i krytycznie podchodzić do informacji, a niejasne pojęcia zaznacz i sprawdź w internecie albo słowniku. Wiele razy znajdziesz się w życiu w sytuacji, gdy będziesz musiał/a poznawać kompletnie nieznane Ci obszary – zobacz, że to może być ciekawe!
 4. Pochodź po zakamarkach swojej miejscowości
  Obejrzyj swoją miejscowość i okolice na mapie (np. Google Maps) i sprawdź, jakie jej kawałki są dla ciebie „terra incognita”. Ubierz się ciepło, jeśli masz ochotę, weź kogoś do towarzystwa i udajcie się na wycieczkę krajoznawczą. Zaglądaj do miejsc, które wydają Ci się tajemnicze lub choćby ciekawe; próbuj wyobrazić sobie, kto w nich mieszka, pracuje lub odpoczywa; znajdź najstarszy i najnowszy budynek w miejscowości; szukaj najładniejszych widoków i najbardziej zaniedbanych domów. Wyobraź sobie, jak patrzy na Twoje miasto czy wieś ktoś, kto przyjeżdża tu po raz pierwszy – co mu się może spodobać, a co go zniechęci? Rób zdjęcia, nigdy nie fotografuj jednak ludzi bez ich zgody.
 5. Odkryj nowy kanał (telewizyjny)
  Wyjdź poza programy, które zwykle oglądasz i znajdź coś zupełnie nowego (ale wartościowego!), czego zwykle nie oglądasz, a co może Cię zainteresować. Sprawdź, jakie filmy/wiadomości pokazuje nadawca, spróbuj się domyślić, kto nim jest (sprawdź potem w sieci, czy jest to nadawca publiczny, czy prywatny, czy i jaką opcję polityczną prezentuje, jaka jest oglądalność itp.), obejrzyj tzw. ramówkę, no i krytycznie oceń to, co sam zobaczysz.
 6. Poznajcie się lepiej
  Ferie to dobry moment, żeby pokolegować się i pobyć z ludźmi, zarówno tymi, których już dobrze znasz, jak i tymi, o których wiesz niewiele. Można to zrobić w czasie pobytu u dziadków, na obozie zimowym, ale też po prostu na własnym osiedlu czy podwórku. Im więcej dobrych relacji w życiu, tym lepiej! Spróbuj nawiązać kontakt z kimś spoza swojej grupy wiekowej i zobacz, jakie fajne mogą być kontakty z młodszymi dziećmi albo osobami w wieku twoich dziadków.
 7. Zaopiekuj się zwierzętami
  Jeśli masz w domu zwierzę, wykorzystaj ferie na to, żeby się nim dobrze zaopiekować, zmienić legowisko, dużo się przytulać, a może nawet porozmawiać… Jeśli nie masz zwierząt w domu, idź do najbliższego schroniska dla psów i zapytaj, jak mógłybyś/mogłabyś pomóc w opiece nad nimi. Albo dokarmiaj koty lub ptaki w swojej okolicy – w zimie jest im dużo trudniej znaleźć pożywienie. Sprawdź w internecie, jak to rozsądnie robić, by im nie zaszkodzić! Kręć filmiki, rób zdjęcia – to może zachęci innych do pójścia twoim tropem.
 8. Zrób sobie wolne od komputera/telefonu
  Wykonaj niegroźny eksperyment na samych sobie: na dzień albo chociaż pół dnia odetnij się od telefonu komórkowego i mediów społecznościowych i sprawdź, ile czasu i uwagi człowiek zyskuje. Możesz w tym czasie iść na sanki albo biegówki, pograć w piłkę albo po prostu porozmawiać o życiu z kolegą lub koleżanką (oni też wyłączają smartfony).
 9. Zrób kolaż/minialbum o feriach
  Może być wyklejany, rysowany, wydzierany albo fotograficzny. Zrób tak, żeby nadawał się do pokazania innym, nikogo nie obrażał ani nie ośmieszał. Jeśli będziesz zadowolony/a z efektu, pokaż go innym po powrocie do szkoły.
 10. Oglądaj filmy bez dubbingu
  Spróbuj oglądać filmy bez dubbingu, najlepiej z napisami, ale oczywiście nie w języku polskim. Nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko zrozumiesz – to na początku nie jest łatwe, ale niezwykle rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne w ogólności.
 11. Lektura z wyboru
  Wiemy, że dla wielu z Was od książek bardziej wciągające okazują się gry komputerowe albo filmy. Nie zamierzamy Was do nich zniechęcać, bo to i tak by nic nie dało. Mówimy tylko – idź do biblioteki albo księgarni albo zajrzyj na półki we własnym domu (albo domu koleżanki czy kolegi) i wybierz coś, co Cię zaciekawi. Wróć do domu, zawiń się w kocyk, zrób herbatę z sokiem malinowym albo cytryną i oddaj się lekturze.
 12. Wymyśl adaptację filmową
  Zabaw się w twórców scenariuszy i spróbuj wymyślić kolejne sceny filmu na podstawie wybranej książki (np. szkolnej lektury albo ulubionego kryminału). Uwaga: może to być w miarę wierna adaptacja albo stylistyczna przeróbka lub parodia! Zaplanuj też wymarzoną obsadę.
 13. Wizyta w muzeum
  Wybierz się do muzeum, galerii sztuki albo izby regionalnej, nawet jeśli wydaje Ci się, że tam nie znajdziesz nic godnego zainteresowania. Zaręczamy – w każdym muzeum jest co najmniej jeden eksponat, który Cię zaciekawi, a może nawet zachwyci. Zrób fotograficzną dokumentację tej wizyty – w muzeach zwykle można robić zdjęcia, tyle że bez flesza, ale oczywiście zapytaj najpierw o to muzealnych pracowników. Jeśli potem wrzucasz swoje zdjęcia do sieci, nie zapomnij napisać, co przedstawiają, gdzie te obiekty się znajdują i na jakiej licencji je udostępniasz (zachęcamy do CC BY-SA lub innych wolnych licencji).
 14. Wkręć się w nowy sport
  Polecamy biegówki i łyżwy, ale może być też coś łatwiejszego: nordic walking, czyli spacery z kijkami, bieganie, ping pong, taniec, zumba albo joga…