Czy znacie i zaglądacie na nasz fanpage na Facebook’u? Dzielimy się tam z Wami ciekawymi materiałami i informacjami dotyczącymi edukacji. Na początku tego roku rozpoczęliśmy cykl „Uczymy się z Klasą”, w ramach którego polecamy materiały edukacyjne dotyczące uczenia i uczenia się. Poniżej znajdzie zbiór dotychczasowo opublikowanych filmików. Zachęcamy do ich obejrzenia. A żeby być na bieżąco z kolejnymi materiałami z cyklu, śledźcie nasz profil na Facebook’u!

The power of believing that you can improve | Carol Dweck

Opowieść Carol Dweck, o tym, jak ważne jest, żeby wierzyć, że zawsze możesz się czegoś nauczyć, poprawić, rozwiązać problem i jak nauczyciele i szkoła mogą takie „nastawienie na rozwój” skutecznie budować.
[film po angielsku, można obejrzeć go z polskimi napisami]

Trudny temat: weź to na warsztat

To film o tym, dlaczego w szkole warto rozmawiać na trudne i kontrowersyjne tematy. Jeśli mierzycie się z takimi trudnymi tematami, dotyczącymi przemocy, relacji i emocji, kwestii politycznych, a może imigrantów i uchodźców, nie chowajcie ich do szafy.

Wejdźcie na stronę programu Trudny temat: weź to na warsztat i skorzystajcie z materiałów, które mogą Wam pomóc.

Zmiana Paradygmatu Edukacji – Sir Ken Robinson

Tym razem proponujemy Wam film o paradygmatach edukacji. Opowiada Ken Robinson (SirKenRobinson), a znakomitą opowieść dopełniają rysunki RSA. 11 minut i 40 sekund, które naprawdę warto zainwestować.

Critique and feedback – the story of Austin’s butterfly – Ron Berger

Jak uczyć dzieci udzielania informacji zwrotnej? W jaki sposób pokazywać im, że wytrwałość, uważna obserwacja, ale też otwartość na życzliwe uwagi mogą wspomagać rozwój? Zobaczcie jak Austin zmagał się z rysunkiem motyla i jak w pracy pomogli mu przyjaciele. Sześć minut, które naprawdę dają do myślenia!
[film z polskimi napisami można obejrzeć tutaj]

Młodzi, odwagi! Warsztat w Szkole Podstawowej nr 107 w Warszawie

A gdyby tak zamiast tych tradycyjnych przygotować zdrowsze zamienniki? Dzisiaj przypominamy film z warsztatów o przygotowywaniu zdrowych słodyczy.

Experiential Learning

Polecamy rysowany film autorstwa Sprouts Schools. Zobaczcie, jak wykorzystujemy naukę przez doświadczenie już od najmłodszych lat oraz dlaczego warto korzystać z niej również w szkole i pracy.

 

Nauczyciele są jak ogrodnicy – Sir Ken Robinson

Czy przyszło Wam kiedyś do głowy porównanie, że nauczyciele są jak ogrodnicy? Zachęcamy do obejrzenia fragmentu wystąpienia Sir Kena Robinsona, w którym poruszany jest ten temat. Co sądzicie o takim porównaniu? Czy jest ono trafne?

Pozwól nam! – Let Us!

Tym razem mamy dla Was wspomnienie z pierwszej edycji Szkoły z Klasą 2.0 – film nagrany przez uczniów klasy 2cg z Gimnazjum nr 14 w Gliwicach. Po jego stworzeniu w gliwickim gimnazjum dużo się zmieniło. A czy w Waszej szkole uczniowie i nauczyciele mogą swobodnie korzystać z nowych technologii?

The Feynman Technique

Jak się uczyć żeby się nauczyć? Można stosować różne techniki uczenia się! Polecamy krótki filmik o technice Feynmana stworzony przez Sprouts Schools. Na czym ona polega? Jak ją wykorzystać w życiu codziennym? Zobaczcie sami!