Za nami VII Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą! Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że był to wyjątkowy dzień – pełen pozytywnych emocji, współpracy i dobrej zabawy.

W uroczystym otwarciu Festiwalu wzięli udział m.in. Jerzy Wójcik – Wydawca „Gazety Wyborczej”, Katarzyna Maniszewska – Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Mirosław Sielatycki – Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Rafał Lew-Starowicz – Zastępca Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Listy do uczestników przekazali Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Wśród ekspertów VII Ogólnopolskiego Festiwalu Szkoły z Klasą znalazły się m.in Grażyna Czetwertyńska – Adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” UW, Elżbieta Tołwińska-Królikowska – Prezeska Zarządu Fundacji Innowacji Edukacyjnych ”Mała Szkoła”, Justyna Suchecka – dziennikarka edukacyjna „Gazety Wyborczej” oraz Dorota Kraśniewska i Jon Green z British Council.

Już podczas otwarcia Festiwalu przekonaliśmy się jak różnorodne były przedsięwzięcia szkół i jak celne były wnioski zespołów pracujących w programie. Obejrzyjcie  prezentację i poznajcie szkoły, które wzięły udział w VII Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą.

Bieżąca edycja naszego programu miała zupełnie nową formułę – opartą na pracy zespołowej, nastawioną na współdziałanie, badanie potrzeb, wspólne diagnozowanie i rozwiązywanie problemów – dlatego Festiwal również się zmienił. Odeszliśmy od formuły targów projektowych, zapraszając uczestników do pracy w międzyszkolnych grupach. Każda szkoła zaprezentowała zdjęcia i inne materiały dokumentujące rok pracy w Szkole z Klasą 2.0 na przygotowanych przez nas plakatach, a następnie przez dwie godziny uczniowie i nauczyciele, odpowiadali o tym co wydarzyło się w szkołach. W rozmowach uczestniczyli eksperci, dopytywali uczniów i nauczycieli o szczegóły ich pracy, radzili i pomagali zaplanować kolejne zmiany i przedsięwzięcia.

Po szkolnych prezentacjach nauczyciele wzięli udział w warsztacie dotyczącym edukacyjnego wykorzystania aplikacji Snapchat. Warsztat poprowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Justyna Suchecka. Ze Snapchata będziemy korzystać w naszym nowym projekcie – Wejdź w konwencję – o którym już niedługo będziecie mogli dowiedzieć się więcej.

Wszystkich uczniów zaprosiliśmy w tym czasie do wspólnej zabawy w tajnych agentów! Podzieleni na  kilkunastoosobowe zespoły uczniowie mieli do wypełnienia trudną misję – rozplątywali węzły gordyjskie, odkrywali ukryte szlaki, rozpoznawali przedmioty z tajemniczej skrzynki tylko po dotyku i budowali możliwie najwyższą wieżę z nietuzinkowych materiałów. A wszystko po to, by zdobyć kolejne  puzzle, które ułożyły się w list od Marii Czasomirskej – fikcyjnej bohaterki naszej gry Szkoła na czasie. Gra będzie jednym z narzędzi, które zaproponujemy naszym szkołom w kolejnej edycji programu, a uczniowie biorący udział w Festiwalu mogli się z nią zmierzyć jako pierwsi.

Mechanika gry opiera się na popularnych kalamburach. Każda z grup otrzymuje zestaw kart z hasłami dotyczącymi jednego z czterech obszarów szkoły: relacji, uczenia (się), technologii i przestrzeni. W każdej rundzie jedna osoba zgaduje, pozostałe przedstawiają wylosowane hasła. Ale żeby utrudnić uczestnikom zadanie w każdej turze wprowadziliśmy kartę specjalną. Karta Znikające śniadanie wykluczyła możliwość używania czasowników, karta Smog nad szkołą sprawiła, że wszyscy grali z zamkniętymi oczami, a zgodnie z kartą Test sprawności po każdym odgadniętym haśle gracze wykonywali 5 przysiadów. Bawiliśmy się świetnie, co już wkrótce pokażemy Wam wszystkim w relacji zdjęciowej i filmowej z Festiwalu.

Dziękujemy wszystkim zespołom, które przyjechały do Warszawy, żeby pochwalić się co udało im się zrealizować w szkołach podczas kończącej się właśnie jubileuszowej, piętnastej edycji Szkoły z Klasą. Dziękujemy wszystkim gościom i ekspertom, którzy wsparli nas tego dnia. Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z Wami!

Co to był za Festiwal!

Rozpoczęcie festiwalu
Uczniowie zabierają głos podczas rozpoczęcia festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Rozpoczęcie festiwalu
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Warsztaty ze Snapchata
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Warsztaty ze Snapchata
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Uczniowie grają w grę
Fotobudka podczas festiwalu
Zakończenie festiwalu
Zakończenie festiwalu
Zakończenie festiwalu
Zespół Fundacji Szkoła z Klasą